Sonbahar – Kış Fotoğrafları ve Soluk Renkler

autumn_melody_by_r3novatio-d4gqkhr

Bu günlerde fotoğraf çekmek isteyenlerin karşılaştıkları en önemli sorunlardan birisi de solgun ve cansız renkler sanırım.

Elbette bulunduğumuz mevsim itibariyle bu durum son derece normal. Birçoğumuzun fotoğraf makinesi birçok durumla baş edebiliyor ve özel çekim ayarları ile solgun renkleri ve kontrastı telafi ediyor. Peki ya makinenin yazılımının ya da ön tanımlı ayarlarının da başarısız olduğu durumlar?

Uzun bir makale konusu olabilecek bu konu için hafta sonuna girerken bir kaç tüyo vermek istedim.

* Compact makine kullanan arkadaşların bu konuda ne yazık ki çok fazla opsiyonu olmayacak, ancak makinenizdeki doğru ön tanımlı ayarı kullanarak daha başarılı fotoğraflar çekebilirsiniz. Sadece Auto modda çekim yapmak her zaman en iyi sonucu vermeyecektir.

Profesyonel ve Yarı-Profesyonel Fotoğraf Makinesi Kullanan arkadaşlar için :

1. Makinenizin ölçümlediğinden daha düşük bir poz değeri kullanın. Ne kadar düşük  pozlayacağınız size kalmış ama yaklaşık 1 poz civarında kalın. Bu size daha doygun renkler ve daha doygun bir kontrast sağlayacaktır.

2. Polorize filtre kullanın, polorize filtreler size yaklaşık 1-1,5 poz değeri kaybettirirler ancak renklerdeki doygunluğu arttırırlar. Bir çok kişinin sadece yansımaları yok etmek için kullanıldığını sandığı polorize filtreler aslına bakarsanız bir çok doğa fotoğrafında harika sonuçlar almanızı sağlarlar. Fotoğraflarınızdaki renklerdeki solgunluğun en önemli sebeplerinden birisi de zaten konunuz üzerindeki yansımalardır.(Örneğin yapraklardaki yansımalar,çok dikkatinizi çekmese de oldukça fazladır.)

3. Makinenizde tanımlı özel beyaz ayarı tanımlamalarını test edin. Bu mevsimde “Cloudy” (Bulutlu) beyaz ayarı tanımlaması hoş sonuçlar verebilir. (Gölge -shade- ayarı ile karıştırmayın,gölge ayarı soğuk renkler verir.)

4. Güneşin tepede olduğu saatlerde çekim yapıyorsanız, lens yansımalarını önlemek için lens hood (parasoley) kullanın. Gün doğumu ya da gün batımı gibi saatlerde çekim yapmayı tercih edin. Özellikle doğa fotoğraflarınızda gün batımı saatleri bildiğiniz gibi “altın saatler” olarak adlandırılır ve fotoğraflarınızda renk doygunluğu açısından harika sonuçlar verir. Çekim saati ile ilgil diğer basit bir kural ise

” gölgenizin sizden uzun olduğu saatleri tercih edin “

5. Renk doygunluğunu arttırmak için Skylight gibi filtreler kullanabilir ya da işin bu kısmını photoshop’a ya da post processing dediğimiz sonradan işleme kısmına bırakabilirsiniz.

Özellikle zorlu ışık koşullarında fotoğrafınıza sonradan müdahale etmeyi düşünüyorsanız RAW formatında fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.

Kaynak: http://www.fotografnotlari.com/index.php/temel-fotografcilik-egitimi/sonbahar-kis-fotograflarinda-soluk-renkler.html#ixzz2R1JMEKZJ
Under Creative Commons License: Attribution Share Alike

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)


GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞ !

Bir Cevap Yazın